O wypieraniu się polskości

Czemu nie mamy naprawdę polskiej twórczości?

 Donald Tusk powiedział kiedyś "Polskość to nienormalność".  Gdy dowiedziałam się jakie filmy wygrały festiwal Gdynia 2022 {TUTAJ(link is external)}, doszłam do wniosku, że większość naszych "elit" kulturalnych podziela to zdanie.  One głęboko wstydzą się swoich polskich korzeni i robię wszystko, by nie było ich widać.  Oto Złote Lwy otrzymał film:

  ""The Silent Twins" to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Scenariusz, którego autorką jest Andrea Seigel, powstał na podstawie książki Marjorie Wallace o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons (w tych rolach Letitia Wright i Tamara Lawrance), które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Urodzone w 1963 r. siostry od początku łączyła wyjątkowo silna więź. Były niemalże nierozłączne. Kiedy wraz z rodziną przeniosły się do Walii, jako jedyne czarnoskóre dzieci w otoczeniu zaczęły odczuwać dyskryminację ze strony rówieśników.". {Op. cit.} 

  Srebrne Lwy przypadły obrazowi:

  "Srebrne Lwy trafiły do "Filipa" Michała Kwiecińskiego. Akcja opowieści rozpoczyna się w 1941 r. w warszawskim getcie, a tytułowym bohaterem jest młody polski Żyd, który w trakcie strzelaniny traci swoją ukochaną i bliskich. " {op. cit.}.

  Wierzę, iż były to dobre filmy, ale co one mają wspólnego z Polską?  Pierwszy z nich - chyba tylko nazwisko reżyserki, p, Agnieszki Smoczyńskiej, a drugi to jeszcze jedna opowieść o cierpieniach Żydów.  Widzieliśmy już setki podobnych.  Gdzie są filmy, które pokazują problemy Polaków i polską specyfikę?  Tylko takie obrazy, które wnoszą coś nowego mają szansę na sukces.  Powielanie w kółko zagranicznych wzorów i oklepanej tematyki nie znajdą uznania.

  Dowodem na to może być historia Sary James.  Ta dziewczyna ma prawdziwy talent.  Została jednak ustawiona przez swych menedżerów jako międzynarodowa gwiazdeczka znikąd.  W efekcie:

  "Wyniki America’s Got Talent zostały ogłoszone w nocy z 14 na 15 września 2022 roku czasu polskiego. Sara James w America’s Got Talent odpadła z rozgrywki przed ścisłym finałem, do którego zakwalifikowała się najlepsza piątka. Tym samym Sara James znalazła się poza TOP 5." {TUTAJ(link is external)}.

  Nic dziwnego - nie różniła się nadmiernie od reszty wykonawców..

elig

elig - jestem na emeryturze i lubię to

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

3.56

liczba ocen: 16

 • Talenty

  i festiwale są, ale tak jakby w innych rękach.
  Może Polacy wolą jak to ktoś inny wybiera, produkuje, ocenia.
  Czemu my od tego stronimy?
  Sam nie wiem.
  Może się boimy , może się nam nie chce, może to się nie opłaca, może niech lepiej robią to żydzi
  Miałem nagranego jeszcze Henia, ale Henio prosił by go nie umieszczać na YT bo ma sprawę w sądzie i woli się nie pchać na afisz w tym momencie.

 • Sami swoi

  "Gdzie są filmy, które pokazują problemy Polaków i polską specyfikę"
  Jakie problemy? Komuna się skończyła już 30 lat temu a po niej nastał dobrobyt. No chyba, że patriotów za mało... To może być dla kogoś problem ale czy warty filmu?

  • Sami swoi#Vladimír Vašek

   Sadząc po Pana imieniu, nazwisku jest Pan najmniej wiarygodny aby się na te tematy wypowiadać.

  • Sami swoi#Vladimír Vašek

   Rozumiem sarkazm ale.... Komuna się nie skończyła - wystarczy zajrzeć do jakiejkolwiek TV. A 30 lat temu, to nie był upadek komuny tylko finał wrogiego przejęcia Polski. Kto dokonał wrogiego przejęcia? Z ich przedstawicieli obecny zarząd Polski, wymiar "sprawiedliwości" i szeroko pojęta "kultura" . W jaki sposób? Wykonano plan Bermana: "wystarczy , że wychowamy dwa pokolenia polskie". I to całkowicie wyjaśnia obecną "polskość". Główną rolę sprawczą odegrali przedstawiciele plemienia pustynnego, natomiast głównym wykonawcą był KK. Oba te czynniki obecnie spijają śmietankę. Oczywiście - jak zawsze wśród bandytów - jeden próbuje wykolegować drugiego. KK jeszcze przy korytku - ale widoczny spadek owieczek do strzyżenia w sposób bezpośredni, pośrednio na razie straty wyrównuje się z danin państwowych.

   • Sami swoi#Vladimír Vašek#Alain1952

    Mówiąc krótko i dosadnie - "naród polski został wy...ny bez mydła na cacy" a jego "pasterze wyprowadzili go na manowce" ...
    KST

 • Autorko, zupełnie nie rozumiesz słów Donalda Tuska

  Bo z jego wypowiedzią zgodzi się każdy myślący Polak
  "„Polskość to nienormalność – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje bark brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię; i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę; Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy”.

  To, że osoby takie jak Suski, Kurski nie pojmują tego, to nie dziw. Nie należą do grona myślących Polaków. Tu też ten cytat pasuje jak pięść do oka.

  • Autorko, zupełnie nie rozumiesz słów Donalda Tuska#Zawisza Niebieski

   „Nierzadko spotykamy się ze zdaniem, że nowoczesny Polak powinien jak najmniej być Polakiem. Jedni powiadają że w dzisiejszym wieku praktycznym trzeba myśleć o sobie, nie o Polsce, u innych Polska zaś ustępuje miejsca ludzkości”. Dmowski.

   • Autorko, zupełnie nie rozumiesz słów Donalda Tuska#Zawisza Niebieski#DelfInn

    Znam to z autopsji .Próbując rozmawiać o patriotyzmie ,miłości do ojczyzny zostałem wyśmiany przez córkę i zięcia.Którzy w typowy kosmopolityczny sposób wyjaśnili mi ,że ich ojczyzną będzie ten kraj w którym w danej chwili będą mieszkać.I przyznam ,że nie jest to odosobniona opinia wśród młodych Polaków.

   • Autorko, zupełnie nie rozumiesz słów Donalda Tuska#Zawisza Niebieski#DelfInn

    Przecież myśląc o Polsce, jak najbardziej myślimy o sobie.

 • elig

  Mam problem z interpretacją tej notki.
  To dlatego, że polskość nie została zdefiniowana.
  W efekcie ten film o przeżyciach młodego Żyda jest zaliczany do polskich. Przecież wystarczy, że ktoś przejeżdżał przez Polskę i już bywa, że uznaje się za Polaka. A jak już ma żydowskie korzenie - to jest Polakiem na 120 %.

  • elig#Krzysztof J. Wojtas

   + @ Delfinn
   Stałym problemem jest zdefiniowanie, kto jest Polakiem. Weźmy dla przykładu Kaszubów i Ślązaków? Kaszubi to Słowianie od wieków podlegający germanizacji takiej jaką zastosowano do Słowian Zachodnich, plemion np. Wieleckich przy czym oni się nie poddali, choć słowiańskość zachowywała wieś, miasta były zgermanizowane.
   Ślązacy to w dużej mierze ludność, słowiańska z terenów słowiańszczyzny zachodniej wcześniej poddana germanizacji, która imigrowała na ziemie Śląska. Mazowszanie też dość długo opierali się władzy Piastów. Zaś mieszkańcy Podlasia to Rusini. Kto jest więc Polakiem (nie licząc oczywiście "prawdziwych paliaków" co sami siebie mianowali jedynymi certyfikowanymi.
   Ze względów czasowych oraz czasu potrzebnego na poszukiwanie materiałów kolejne teksty historyczne powstają w pewnych odstępach czasowych ale planuję serię tekstów o różnych ziemiach Polski, w tym o historii Kaszubów.

   • elig#Krzysztof J. Wojtas#Zawisza Niebieski

    nozesz... to jeszcze raz: "Każdy, kto się do polskości przyznaje. Kto dla Polski chce żyć i pracować. Kto akceptuje polski system wartości i przyjmuje interes narodowy Polski, jako swój własny".
    To jest nie do zrozumienia, ale jest do przyjecia.

    Chetnie przeczytam Pańskie wypracowania, zawierajace, jak mniemam, swiadectwa polskosci tych narodowosci, ktore Pan wymienil. Czemu ominal Pan Żydów, Cyganów, Tatarów, Łemków. Karaimów etc, no to juz nie wiem :) Powodzenia.

    zdrowia
    m.

   • elig#Krzysztof J. Wojtas#Zawisza Niebieski

    "Stałym problemem jest zdefiniowanie, kto jest Polakiem."

    Wystarczy zdefiniować kto nim nie jest i po problemie. Zresztą w Polsce od połowy lat 90% cały czas aż do dzisiaj podważa się tożsamość narodową- nie wiem tylko w jakim celu.

    A podobne referaty są wynikiem prób wynarodowienia.

   • elig#Krzysztof J. Wojtas#Zawisza Niebieski

    Moją polskość definiuje język i ziemia na której się urodziłam, historia oraz kultura.
    Bardzo silnie mentalnie czuję związana z innymi ludźmi, którzy podobnie jak ja - urodzili się na polskiej ziemi, mówią w moim języku, znają historię ziemi polskiej oraz przodków i kontynuują polska tradycję.

   • elig#Krzysztof J. Wojtas#Zawisza Niebieski

    Według tego typu rozumowania ,to nie ma Niemców,Francuzów, Belgów ,Holendrów ,Włochów,Hiszpanów no i oczywiście Szwajcarów.

  • elig#Krzysztof J. Wojtas

   "To dlatego, że polskość nie została zdefiniowana."

   Właśnie tutaj leży źródło problemu. Przez kilkaset lat było tak, że naród tworzyła wyłącznie szlachta (naród szlachecki), która stanowiła kilka, góra kilkanaście procent ludności zamieszkującej obszar pomiędzy Karpatami a Bałtykiem. Chłopstwu odmawiano tego statusu. A dzisiaj próbuje się wymagać od ogółu społeczeństwa, żeby hołdowało szlacheckiej tradycji, którą jest związana ze zdecydowaną mniejszością ogółu polskiego społeczeństwa.

   Polacy to w większości potomkowie chłopów, którzy faktycznie byli niewolnikami szlachty (pańszczyzna). Te podziały były tak utrwalone, że zachowały się do chwili obecnej, z tą tylko różnicą, że rolę dawnej szlachty przejęły tzw. elity. Pogarda dzisiejszych elit dla ludzi spoza elity to echo dawnych polskich stosunków społecznych. Podobnie, innym tego typu reliktem jest np. postępowanie funkcjonariuszy kościoła, którzy, tak jak w czasach pańszczyźnianych, oczekują od wiernych opłat za wszystko - za chrzest, za pogrzeb, za miejsce na cmentarzu, za kolędę, za mszę (na tacę) itd. itp. Obecnie kościół nie pobiera się już tylko dziesięciny, ale państwo, sterowane przez elity, rekompensuje mu to w inny sposób.

   Pańszczyzna zabiła w chłopach samodzielność, godność, oduczyła rzetelności, pracowitości, rozpiła, nauczyła malkontenctwa, donosicielstwa, szachrajstwa i szabru. Znalazło to odbicie w mentalności wielu współcześnie żyjących ludzi. Polscy chłopi obawiali się niepodległej Polski, bo bali się, że wraz z jej powrotem powrócą dawne stosunki społeczne, w których szlachcic w stosunku do chłopa był panem życia i śmierci, panem surowym i nader często okrutnym...

   Pańszczyzna skończyła się formalnie w XIX w., ale utrzymała się do końca zaborów, a nawet do XX-lecia międzywojennego, gdzie w wielu miejscach wciąż wymagano od chłopów darmowej pracy w ramach np. szarwarku (jednej z powinności chłopów pańszczyźnianych). Pańszczyzna wciąż odbija się echem w mentalności większości Polaków, zwłaszcza tych "zwykłych".

   To jest faktyczny powód trudności sformułowania pojęcia polskości, bo czy polskość to tradycja szlachty - faktycznych oprawców chłopstwa, czy potomków uciskanego chłopstwa, które nigdy nie garnęło się do uczestnictwa w ruchawkach "niepodległościowych" szlachty i z którego wywodzi się znakomita większość Polaków?

   • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin

    Myli Pan wiele pojęć, bądź błędnie je interpretuje. Do tego operuje pewnymi, fałszywymi wdrukowaniami.
    W efekcie - przedstawiona narracja jest błędna i antypolska.

    Kończę cykl o cywilizacjach - chyba w 6 notce będzie o Cywilizacji Polskiej. Niech Pan to skonfrontuje z tu przedstawionymi poglądami.

    Bo ogólnie: cywilizacja kreuje Naród. Nigdy odwrotnie.

    • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin#Krzysztof J. Wojtas

     Już ktoś zminusował Pana komentarz. Ciekawa jestem w czyim interesie jest aby podważać polskość, łapiąc się nawet systemu ocen ?

    • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin#Krzysztof J. Wojtas

     "Bo ogólnie: cywilizacja kreuje Naród. Nigdy odwrotnie."

     No to większość polskiego społeczeństwa podświadomie odrzuca taką cywilizację, dlatego ma ona tak wielkie problemy, żeby zaistnieć. Nie wróżę jej przyszłości.

     Może czas zaproponować społeczeństwu coś bardziej odpowiedniego, co będzie miało szanse być zaakceptowane? Polskie elity powielają wciąż ten sam schemat, który się nie sprawdził i doprowadził do upadku Polski. Jak już pisałem, chłopi, stanowiący zdecydowaną większość narodu, obawiali się polskiego państwa. Co to za cywilizacja, która nie jest w stanie objąć całego społeczeństwa a tylko niewielką jego część? Po co to komu?

     Pańska koncepcja cywilizacji jest wydumana i nierealna. Szkoda na nią czasu i energii.

    • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin#Krzysztof J. Wojtas

     A kto tworzy cywilizację? Lub co?

   • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin

    Dzisiaj jednak hołduje się szlacheckiej tradycji. Co do tego nie mam wątpliwości. :)
    ..."Jedź lepiej ze mną na Ruś! Chłopów nabierzem"...
    ----------------
    Od wieków nic się nie zmieniło. Zawsze była jest i będzie zdecydowana większość, której inni muszą organizować byt. Kiedyś robiła to szlachta. Poczynając od niewielkiej zagrody po latyfundia oligarchów.
    Co zmieniło się do dzisiaj?
    Ilu pasożydów musi utrzymać pracujący człowiek? Czy aby nie znacznie więcej?
    ==========
    To jednak szlachta jest pierwotnym kreatorem państwa, jego ustroju, jego zwyczajów, obyczajów, tradycji i kultury. Nie była tak leniwa ani zapiajczona jak widzą to mentalni bolszewicy.
    Każdy aspiruje do bycia szlachtą. Jak tylko dorwie się do kasy, to mu zaczyna doskwierać brak tytułu. A jak jaki tytuł wygrzebie podobieństwem fałszywego nazwiska, to legendę sobie dopisuje niemal czynów herkulesowych...

    • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin#Maur

     "Zawsze była jest i będzie zdecydowana większość, której inni muszą organizować byt. Kiedyś robiła to szlachta."

     To jest oczywista oczywistość, jak mawiał klasyk, jednak polska szlachta (elita) robiła i robi to w ten sposób, że ludzie spoza elit się od niej odżegnali. Wolą nawet obcego "kierownika" od polskiego. Ucisk chłopstwa przez szlachtę był tak dotkliwy, że uraza niższych warstw do elit została, jak się wydaje, genetycznie w nim zakodowana.

     Dlaczego i jak to się odbyło, opowiada np. książka Kamila Janickiego pt. "Pańszczyzna - prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" oraz wiele innych pozycji z tego nurtu (np. "Ludowa historia Polski" Leszczyńskiego). Polecam ich lekturę. Teraz już wiem, dlaczego Polaka musiała upaść i nie ma szans na dłuższy niezależny byt pod "przywództwem" byłych i obecnych elit, które wywodzą się praktycznie wprost od tych samych elit, które mozolnym wielowiekowym uciskiem i wyzyskiem chłopów "dorobiły" się dwóch odrębnych narodów na ziemiach polskich - szlacheckiego i chłopskiego. Tak jest w istocie - po epoce pańszczyzny powstały na terenach Polski dwa odrębne narody - szlachecki i chłopski - i tak pozostało do dzisiaj. Nam, Polakom, od wieków nie zagrażał i nie zagraża zewnętrzny agresor w takim stopniu, jak "nasze" własne elity. Problem Polski to jałowe elity, nie potrafiące zbudować stosunków społecznych w państwie inaczej niż na wzór pańszczyzny (niewolnictwa). Nasze elity są de facto pasożytnicze. Społeczeństwo niewiele może się po nich spodziewać i oczekiwać (państwo od wieków do nadal jest źle zorganizowane), ale ma utrzymywać je, nawet za cenę własnej nędzy, na poziomie wyższym niż żyją np. elity zachodnioeuropejskie. Polska elita kosztuje najdrożej naród, którym chce kierować, niewiele mu w zamian dając, oprócz pokrętnej ideologii i mitologii. Stosunek cena/jakość polskich elit dla polskiego społeczeństwa zmierza ku nieskończoności (jak w każdym ułamku , w którym mianownik zmierza do zera).

     Problemem Polski są elity, a tak naprawdę ich brak, bo te, które mamy, naród odrzuca.

   • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin

    c.d.
    do ostatniego komentarza
    I dobrze i nie.
    Dobrze względem opisu obecnych elit. Źle wzgledem paraleli historycznych. Proszę sięgnąć do wzorców stanowienia prawa. Robiły to elity a obecnie skopiowała UE.
    Poza tym powtarza się odwieczny postulat Polaków. Tej szlachty tamtych czasów i ich potomnych: zakaz łączenia dwóch urzędów w jednym ręku, eliminacja lub maksymalne ograniczenie obcokrajowców w strukturze państwa i ograniczenie samowoli oligarchów. Przecież to jest aktualne do dzisiaj od czasów KW. Można dyskutować, czy potrzebni byli oligarchowie tamtych czasów. Raczej okazę się, że wówczas byli zdecydowanie bardziej potrzebni niż dzisiaj. Itd.

    • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin#Maur

     "Proszę sięgnąć do wzorców stanowienia prawa."

     Prawo w Polsce dorozbiorowej dotyczyło wyłącznie "narodu szlacheckiego", nie miało zastosowania do chłopstwa. Prawa wobec chłopów (kmieci) stanowił ich właściciel, który "na [swojej] zagrodzie był równy wojewodzie". Było to prawo jak najbardziej niesprawiedliwe, opresyjne, dopuszczające wynaturzenia, a podlegało mu w różnych okresach historii około 80% polskiego społeczeństwa, czyli chłopów pańszczyźnianych.

     To prawo, stanowione przez szlachtę wobec chłopów pańszczyźnianych, na trwale podzieliło te dwie grupy społeczne. Od tego czasu nie ma mowy o jednym narodzie polskim. Są elity i reszta, dwa odrębne narody o sprzecznych interesach. Relacje elit polskich z resztą społeczeństwa można porównać do relacji pasożyta z żywicielem. Pasożytowi te relacje są niezbędne do życia, żywicielowi na odwrót.

   • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin

    "Pańszczyzna zabiła w chłopach samodzielność, godność, oduczyła rzetelności, pracowitości, rozpiła, nauczyła malkontenctwa, donosicielstwa, szachrajstwa i szabru. "

    Popatrz, popatrz, to przecież dokładnie tak, jak teraz. Wystarczy tylko zastąpić słowo "pańszczyzna" słowem "usrael".

    • elig#Krzysztof J. Wojtas#rumpelsiltskin#Viridiana

     Obecnie powszechnie uważa się, że demoralizacja narodu, jak opisana w przytoczonym cytacie, to efekt 45 lat komunizmu w Polsce. Jednak badania naukowe, na które się powołałem, a opublikowane np. w książkach "Pańszczyzna" Janickiego, czy "Ludowa historia Polski" Leszczyńskiego dowodzą, że był to proces starszy, dłuższy i głębszy, trwający nie 45 lat, a niemal 500 i był związany z wyzyskiem chłopów oraz poddaniu ich brutalnemu terrorowi ze strony szlachty.

     W ten sposób chłopstwo przez wieki stawiało opór swym prześladowcom. Nie miało innego oręża. Tak długi okres prześladowań sprawił, że wpłynęło to na ukształtowanie się mentalności znakomitej większości współcześnie żyjących Polaków.

 • @

  Polska twórczość nie musi dotyczyć Polski
  a już tym bardziej polski film , ważne by
  zainteresowała świat bo sztukę się robi
  dla wszystkich i ona nie musi mieć
  narodowego stempla , co nie znaczy
  by w ogóle nie podejmować spraw polskich ,
  tylko kto ma pisać ciekawe scenariusze ?
  Po upadku komuny można zliczyć kilka
  dobrych produkcji , przy czym komedii
  na miarę "Seksmisji " jak dotąd nie udało się
  nakręcić może tylko " Sztos " młodego Lubaszenki
  mu dorównuje .
  "Szachista " czy " Milczące psy " Łysiaka
  czekają na dobrego scenarzystę , szczególnie
  "Szachista " z uwagi na Napoleona i znakomicie
  skrojoną intrygę mógłby podbić świat .

  • @#puuuq

  • @#puuuq

   //Polska twórczość nie musi dotyczyć Polskia już tym bardziej polski film , ważne by zainteresowała świat bo sztukę się robi dla wszystkich i ona nie musi mieć narodowego stempla , co nie znaczy ,by w ogóle nie podejmować spraw polskich ,//

   Rzadko zdarza się czytać coś równie tchórzliwego i godnego pożałowania.
   Trzeba było otwarcie napisać że kultura polska jest zbędna a twórcy powinni unikać jak ognia hermetycznych przez co niezrozumiałych kontekstów i zwracać się ku uniwersalizmowi.
   A żeby uniwersalizm uczynić jeszcze bardziej uniwersalnym koniecznie trzeba zaprzestać edukacji przyszłych twórców na rodzimych uczelniach za pośrednictwem rodzimego języka .Powinni uczyć się poza własnym kręgiem etniczno-obyczajowym co uchroni ich przed prowincjonalnymi nawykami i manierami.

   • @#puuuq#ikulalibal

    Odezwał się polski patriota :)))
    Nie bądź śmieszny bo jak dotąd
    to przybliżasz na tym portalu
    teksty służące wyłącznie chwale Rosji
    Czy każdy film amerykański służy
    amerykańskiej kulturze albo francuski francuskiej , i t d ?
    Daruj sobie te uwagi i przygotuj lepiej
    kolejny materiał o zagrożeniu rosyjskiej kultury
    ze strony zgniłego zachodu

    • @#puuuq#ikulalibal#puuuq

     //Czy każdy film amerykański służy
     amerykańskiej kulturze //

     Każdy.
     Może dlatego Hollywood jest drugą, a może nawet równorzędną, siła po Pentagonie.
     Od początków kina nie powstał tam żaden film którego scenariusz nie zostałby zatwierdzony przez władze a każdy scenariusz który choć w najmniejszym stopniu dotyka armii lub pokrewnych struktur musi być z owymi strukturami skonsultowany.Czyżbyś o tym nie wiedział?


     //albo francuskiej , i t d ?

     Francja w obronie swojej kinematografii ustaliła proporcję wyświetlanych w kinach i telewizjach filmów obcojęzycznych do francuskich.

    • @#puuuq#ikulalibal#puuuq

     @ikulalibal
     Niestety amerykańskie filmy, szczególnie wojenne do obrzydzenia przepojone są "bohaterstwem żołnierza", stąd ze względu na problemy gastryczne jakie pojawiają się po 20 minutach oglądania takich filmów tej terapii się wystrzegam.
     Prawdą jest, że jest wiele literatury, którą powinniśmy zekranizować, no ale poczekajmy na kolejny rząd, bo to co proponuje przykładowo min. Czarnek, Gliński należy widłami odsunąć na bok, bo Polaków nie ośmieszało.

 • ikulalibal

  //Każdy.//
  No jasne , te wszystkie amerykańskie adaptacje Homera ,
  czy nawet naszego Sienkiewicza ( Quo Vadis )
  cała parada filmów o wikingach czy zaczerpniętych
  z opowieści biblijnych służy popularyzacji amerykańskiej kultury ,
  tak trzymaj

  • ikulalibal#puuuq

   Polacy sercem i dusza poparli żydowska globalizacje i hegemonie kowbojow.
   W kapitalizmie nie ma miejsca na duchowe odczucia i dzielenie sie z innymi radoscia i smutkiem otaczającego świat.
   Wszystko zostało zaplanowane jako fiskalny profit.
   Nie wyobrażam sobie z czego w Polsce może wyżyć na przykład ...poeta.
   Sztuka stała sie towarem wystawianym na giełdzie. A giełda - to wiadomo. tzw. inside trading czyli machloje i spekulacje,
   Nawet bohomazy Huntera Bidena maja wartość .... pol miliona dolarów!!! Bo mu tatuś tak załatwił!

   Nie ma juz polskiego teatru ani filmu. Te 'kabarety' na you tube wołają o pomstę do nieba.
   W obecnej Polsce humor bez przekleństw i chamskich aluzji - nie jest żadną rozrywką 'duchowa'.
   Totalna degrengolada i 'humo'r żywcem skopiowany z Dzikiego Zachodu w czasach gorączki zlota.

   A ponieważ nauka teraz jest tez komercyjna wiec nie stać młodych ludzi na zawodowe przygotowanie do rozrywki. Szkoła teatralna i muzyczna nie przygotowują już prawdziwych artystów,.
   Byle kto zaśpiewa byle co i tłumy nieedukowane dostają polucji/orgazmu

   • ikulalibal#puuuq#Tiamat

    calkiem slusznie. a ze niewiel, zgola nic, sie nie zmienilo, male przywspomnienie :)

   • ikulalibal#puuuq#Tiamat

    A olewanci? Zwłaszcza jeden pieszczoch Skurwskiego.
    Na YT był film z"występu" Zynka dla amerykańskiej Polonii. Średni amfiteatr.
    Na scenie On, bożyszcze. W łapie bezprzewodowy mikrofon.
    Obok klawiszowiec sztuk jeden ze średniej klasy keyboardem Roland BK5( chałturnicy używali go raczej jako odtwarzacz Mp3).
    Klawisz, uwaga nie podłączony.
    Znudzony "parapeciarz" udaje grę rytmicznie stukając oburącz w "klapę".
    I w pewnym momencie szok.
    Odwraca się, przypala papierocha. Zenuś gnie się dalej.
    Film? Przebój wśród polskich wyrobników zabaw i wesel.
    W ciągu paru dni zdjęty z YT.
    Mamy powody do dumy.
    ( Może ktoś ma link, szukałem ocalonego klipu, nic:(

  • ikulalibal#puuuq

   dodam:
   Doktor Żiwago
   Burza nad stepem
   Taras Bulba
   Wojna i pokój
   Wróg u Bram ( Stalingrad)

   • ikulalibal#puuuq#Oświat

    //dodam:
    Doktor Żiwago //

    "Doktor Żiwago" jest powieścią mniej niż średnią.Tylko profesjonalny piar o światowym zasięgu mógł z tego czytadła zrobić "dzieło"

    "THE CIA SCHEME THAT BROUGHT DOKTOR ZGIVAGI TO THE WORLD "
    https://lithub.com/the-cia-scheme-that-brought-doctor-zhivago-to-the-world/

 • Wolność

  " Donald Tusk powiedział kiedyś "Polskość to nienormalność".

  Czy ten Pan to jakiś idol, że przywołuje się jego anty-polski bełkot?

 • Do wszystkich

  Gdyby polskość była zdefiniowana/określona - wtedy każdy film, czy inny przekaz czyniony przez Polaka (o ile faktycznie ta osoba identyfikowałaby się z polskością), zawierałaby polski wkład, gdyż byłaby rzutowaniem polskiej perspektywy na dane zjawisko/problem.

  Obawiam się, że obecnie jest raczej odwrotnie. Polskością jako czymś nienormalnym, wycierają sobie gęby ci, którzy z nie nie mają nic wspólnego, a nawet gorzej - świadomie przedstawiają ją w złym świetle.
  Być może część to wdrukowania - tak można ocenić tu uwagę rumpelsiltskina. Czyli to są ludzie albo o ograniczonym postrzeganiu, albo świadome s...ny.
  Warto się nad tym zastanowić.

 • "Czemu nie mamy naprawdę polskiej twórczości?"

  -----------------------------
  Tak - to jest ewenement - tym bardziej, że taką twórczość mieliśmy nawet podczas hitlerowskiej okupacji choćby w formie - "siekiera motyka piłka gwóźdź...".
  Wniosek?
  Czarci pomiot za pomocą forsy, którą głównie rządzi ludźmi zrobił z Polaków - to co zrobił. Po prostu nie ma rozkazu - aby ta polska twórczość kwitła - natomiast jest rozkaz - aby ja tłumić.
  Słowem - globalizacja panie, podmianki etniczne panie i likwidacja państw narodowych proszę pana. W takim USrahellu ichni przemysł filmowy (też w kosmatych łapkach)- potrafi w trymiga ukształtować trend tzw. twórczości wśród Jankesów.

 • @demonkracja

  Czyli hasło - "Tylko świnie siedzą w kinie" jest nadal aktualne ...
  KST

 • Sorry że od "de" strony.

  Wizerunek Sary zaprzecza "polskiej ksenofobii".
  Co?? Taka dziewczyna? Nazwisko, wygląd, prezencja? Oh my God! Nowa super zdolna gwiazdka pop music na pewno z Palm Beach.
  A może z Karaibów jak ten, no, wiecie, pirat.
  Nie??? Niemożliwe. Nie możemy tego wypuścić dalej ani promować. Żeby chociaż żydowskie koligacje? Brak?
  Z Polski? Czyli znikąd. A taka znikąd to może od jakiego Putina? Nie, żadnego pierwszego miejsca!

  • Sorry że od

   Justin Biber na koncercie w Łodzi przywitał się z publicznością słowami (cytuję z pamięci), że jest ogromnie szczęśliwy, że może po raz pierwszy w życiu występować w... Rosji.

   • Sorry że od#rumpelsiltskin

    Wiele się nie pomylił - genetycznie jesteśmy skoligaceni -> Słowianie. Oczywiście z własną odrębnością kulturową.
    Nie jest chyba tajemnicą, że np. niemcy nawet i genetycznie są nam obcy. Wspólną cechą jest tylko kolor skóry.

    • Sorry że od#rumpelsiltskin#werka1321

     W Niemczech, na terenach byłej NRD, przeważa haplotyp typowy dla Słowian. Genetycznie te tereny są bardziej nasze niż niemieckie.

    • Sorry że od#rumpelsiltskin#werka1321

     No tak. Kiedy chodzi o "mniej istotne sprawy" to jesteśmy w Rosji. A jak o Holocaust Industry to jakoś nas rozróżniają. Nu vuot szut'ka. Jeszcze trochę a tytułem poprawki i przeprosin uznają dziewczynę za Ukrainkę.
     Wtedy wszystko będzie o.k.
     A w razie konieczności "odwrotu taktycznego" nawet wszyscy staniemy się najpierw agentami Putina, potem niezawisimą rijespubliką. I nikt ani piśnie.
     Wtedy Sara James zostanie... cholera, będą mieć problem.

 • Wolność

  "rumpelsiltskin 0 1poniedziałek, 19 września 2022, 09:23:58
  Sorry że od#rumpelsiltskin#werka1321
  W Niemczech, na terenach byłej NRD, przeważa haplotyp typowy dla Słowian. Genetycznie te tereny są bardziej nasze niż niemieckie".

  Oczywiście, bo nawet Berlin założył Słowianin. Sama nazwa Berlin w końcówce wyrazu jest pokrewna np. Koszalin, Lublin itd.

  Wielka moja Polska cała :) :) :)

  • Wolność#werka1321

   Dublin założył Słowianin o imieniu Dub.

   • Wolność#werka1321#Vladimír Vašek

    Stolica niemiec z dużym prawdopodobieństwem ma słowiańskie korzenie. Sama nazwa miasta budzi wątpliwości i prowokuje do pytań, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Czy pochodzi od prasłowiańskiej sylaby „berl” , która miała znaczyć bagno a może wywodzi się od słowa berło? Nie wiadomo.

    Popularna hipoteza Reinholda Trautmanna mówi, iż słowo „berlin” jest
    zniekształconą nazwą Bralin i pochodzi od nazwy osobowej Bral – czyli skróconej formy słowiańskiego imienia Bratosław. Być może ów Bratosław był legendarnym założycielem miasta? To pytanie również pozostanie bez odpowiedzi. Interesujące jest też podobieństwo fonetyczne sylaby „–lin”, która występuje w nazwie stolicy niemiec jak i w wielu polskich miastach takich jak: Dęblin, Koszalin czy Lublin.

    Od VI w. ziemie na zachód od Odry były zamieszkiwane przez Słowian Połabskich, którzy stworzyli wiele rozwiniętych ośrodków miejskich. Sprewianie np. założyli gród Kopanica, który dziś jest jedną z dzielnic Berlina – Köpenick.

    https://silverhand.eu/berlin-slowianskie-miasto/#:~:text=Od%20VI%20w.%20ziemie%20na%20zach%C3%B3d%20od%20Odry,dzi%C5%9B%20jest%20jedn%C4%85%20z%20dzielnic%20Berlina%20%E2%80%93%20K%C3%B6penick.

  • Wolność#werka1321

   Patrz mapa meczetów. Dziwnie się pokrywa z...
   Dziś Sholz wygłasza groźby. Raczej śmieszne bez współpracy ze Wschodem, ktokolwiek by tam był.
   A Kalif? Kalif się nie będzie pierdaczyć z niewiernymi. Ciekawe dokąd najpierw spierniczą?

   • Wolność#werka1321#brian

    Wstawię potem wspaniałą debatę Pani Wielomskiej z Panem Michalkiewiczem. Wartościowa debata nawiązująca do obecnych czasów i roli podłego niemieckiego nasienia.

    Pozdrawiam.

 • Ns gubi snobizm

  Nas gubi snobizm i presja propagandy na 'wszystko co .zachodnie'.
  Jest to tez wina edukacji ...zorientowanej na "hity na topie'.

  W szkole podstawowej we Wrocławiu - dawno temu, miałam naukę 'krakowiaka', oberka, poloneza i mielismy chór szkolny ; pamiętam, ze jeszcze w podstawówce pyskowaliśmy, ze nas uczą same 'oj dana, dana' - a nie jakieś nowoczesne, światowe przeboje.
  Już jako starsi uczniowie w PRL- u, na rajdach , obozach harcerskich i uroczystościach szkolnych, śpiewaliśmy 'Młodzieży Polska Wolna' i różne partyzanckie i inne piosenki z okresu okupacji jak np. 'Wolność przynieść ojczyźnie chcąc- szli Polacy na bój.." i piosenki o Warszawie - a tych piosenek o Warszawie, Wrocławiu, Lwowie, Wiśle itp. było bardzo dużo.

  Nasi rodzice w czasie różnych 'płynnych' spotkań i rodzinnych uroczystości, śpiewali "Szla dzieweczka do laseczka' i różne takie ' o Kasieńce, co gąski pasała'.
  Te piosenki, nawet w nie bardzo trzeźwym widzie bardzo nas łączyły.
  Nie wstydziliśmy sie 'Mazowsza' , 'Śląska' i śpiewek góralskich.

  W szkole średniej mieliśmy różne konkursy i olimpiady z różnych przedmiotów szkolnych - a przede wszystkim z matematyki i literatury.
  I mieliśmy piękny polski teatr bogaty w teksty Abramowa, Mrozka, klasykow polskiej literatury - przeważnie romantyków..
  Chodziliśmy na koncerty Szymanowskiego, Wieniawskiego, Festiwal Szopenowski, polskie opery i operetki...

  Kochaliśmy te Polske jak wariaty.
  Bo wszystko co polskie było najlepsze: polski 'Milanówek' - jedwab, polska wełna bielska, polski len, polska szkoła matematyczna Banacha i polscy naukowcy, którzy rozszyfrowali Enigmę. Polka, Maria Curie Skłodowska, która pobiła wszelkie rekordy; nie tylko jako kobieta - naukowiec ale otrzymała Nagrodę Nobla ...dwukrotnie; znany pisarz angielski Polak Jozef Konrad Korzeniowski, no i Polak Hermaszewski w kosmosie... polskie pierogi... polska Gora Kosciuszki w Australii..

  Wszyscy znaliśmy polska literaturę, a Sienkiewicza niemal na pamiec.
  W klubach studenckich zawzięcie dyskutowaliśmy egzystencjalistów, Prousta, Sartre'a 'Drogi Wolności', czarny humor Mrozka, Pintera... i .... co ktory 'poeta mial na mysli?'
  W czasie przerw i 'okienek' i w klubach - graliśmy namiętnie w brydża.

  Teraz nie mogę patrzeć na te obce festiwale w Polsce...nie po polsku...

  A nam kiedyś śpiewała Sława Przybylska, M. Koterbska, Gniadkowski, Sipińska, Fogg i wygłupiał sie pięknie Łazuka i Michnikowski.
  I piekny kabaret Starszych Panów i Kabaret Jamy Michalikowej w Krakowie i teatry studenckie...

  I polskie filmy byly o Polakach, pogodne filmy Bareji a takze adaptacje literatury dziecięcej i młodzieżowej. Polskie filmy historyczne i komedie z niezapomnianą Irena Kwiatkowską...mieliśmy wielu znakomitych poetow ..
  Gdzie te czasy?
  Kochaliśmy te Polskę jak wariaty..
  Kiedyś...

  • Ns gubi snobizm#Tiamat

   "Kochaliśmy te Polskę jak wariaty..
   Kiedyś..."

   Polska to MY - jak można nie kochać samego siebie? Toć to sadyzm w stosunku, co do samego siebie.

  • Ns gubi snobizm#Tiamat

   Słowo SNOB pochodzi od skrótu umieszczanego na gmerkach - tj. pseudo herbach bogatych obywateli nie posiadających szlachectwa. Ten skrót to S.NOB. od łacińskiego sine nobilitate = bez szlachectwa.

 • Przecież wiadomo że "elyty" mogą być wyłącznie żydowskie.

  Na takich żydowskich konkursach (Jury żydowskie) to "polakiem" może być tylko żyd polskiego pochodzenia.... i tacy "polacy" bywają honorowani.
  Polak etniczny czyli prawdziwy czyli Słowian nie ma szans tacy z definicji Talmudu brani pod uwagę...
  Całą filozofię wyjaśnia Talmud.

  • Przecież wiadomo że

   "Polak etniczny czyli prawdziwy czyli Słowian nie ma szans tacy z definicji Talmudu brani pod uwagę...
   Całą filozofię wyjaśnia Talmud."

   Czytał Pan Talmud? Zapewne nie.

 • Wolność

  "Na takich żydowskich konkursach (Jury żydowskie) to "polakiem" może być tylko żyd polskiego pochodzenia.... i tacy "polacy" bywają honorowani.
  Polak etniczny czyli prawdziwy czyli Słowian nie ma szans'

  Za podobne bzdury masz zakaz pisania na moim blogu.

  Nie pozdrawiam.

 • Wspólna historia

  Mamy wspólną historie z Rosją
  To czemu nie szanujemy historii własnej i wspólnej??
  Przypadek, czy zaplanowane nieuctwo?
  Podobno patriota to przede wszystkim ktoś, kto szanuje historię swojego narodu.
  A Lord Chesterton powiedział, ze "Kto nie szanuje cudzej kultury- nie szanuje własnej" .
  A my z Rosja mamy wspólną historie . To dlaczego nie szanujemy wspólnej historii??

  Pierwszą carycą Rosji była caryca Katarzyna I - Polka z Polskich Inflant /nie mylić z Katarzyną II/ - z domu Marta Skowrońska - żona Piotra Wielkiego; założyła po śmierci męża Rosyjska Akademie Nauk. Jej imieniem nazwano miasto: Jekaterynburg , ktore zostalo założone na cześć carycy w roku 1723. Marta Skowrońska rządziła w Rosji az do śmierci.
  Helena Glinska, żona Wasyla III, matka Iwana Groznego, po śmierci męża sama przejęła władzę.
  Maryna Mniszech (1588–1615) Pierwsza kobieta, która zostala na Rusi koronowana i oficjalnie i nosiła tytul carycy. Byla córką wojewody Sandomierskiego, Jerzego Mniszecha
  Pawel Jaguzynski- general adjutant, otrzymał od cara we wieczyste posiadanie wyspe na rzece Jauza pod Moskwa.
  Car Fiodor III syn Marii Miloslawskiej był polonofilem, Język polski był obowiązkowym językiem na dworze carskim
  Grzegorz Potępski (Kniaz Grigorij Potiomkin - ten od pancernika), byl głównym projektodawcą przyłączenia Krymu do Rosji (od Turków )
  Polak Wasilewski wymyślił nazwę Odessa na cześć Odyseusza,
  Slynni Polacy w Rosji: Mikolaj Rimskij Korsakow - kompozytor, Jan Jarkowski - inzynier lotnictwa, pierwszy projektant smiglowcow,
  W Krolestwie Kongresowym wielu Polakow zrobilo kariere - wszyscy Polacy z Królestwa Kongresowego, mieli bezpłatny wstęp na studia w Petersburgu i w Moskwie. Wielu z nich bylo zesłańcami po amnestii za cara Aleksandra I.

  Karierę w Rosji zrobili powstańcy - zesłańcy: przeważnie herbowi Polacy

  Jan Jarkowski inżynier od śmigłowców, (powst. listopad), Benedykt Dybowski (zesłaniec powstanie styczn. - badał faunę Bajkału, Wiktor Godlewski (powst. stycz.) flora i fauna Bajkału( złoty medal w Paryżu), Aleksander Czekanowski , geolog, badał Mongolię, złoty medal w Paryż,
  Michal Jankowski - archeolog (zesłaniec, powst. styczn.) -zarządca kopalni złota.. otworzył księgarnię muzeum we Władywostoku, założył stacje meteorologiczną

  Nie zesłańcy: tez herbowi Polacy, którzy nigdy nie ukrywali polskości

  Stefan Drzewiecki - (wykształcony w Paryzu) po Wystawie Wiedeńskiej w 1872, zaproszony przez Wielkiego Księcia Konstantyna i otrzymał posadę Doradcy Komitetu Technicznego Marynarki Rosyjskiej za 500 rubli miesięcznice.
  Drzewiecki zaprojektowal pierwszy okręt podwodny na wystawie w Odessie w 1877 roku; zaprojektowal pierwszy okręt podwodny o napędzie elektrycznym, , peryskop, napędy smiglowe. pierwszy HELIKOPTER., samolot wielosilnikowy. Wspieral polskie badania naukowe. (I-a Nagroda w Paryzu)

  Witold Jarkowski - główny konstruktor samolotów Lebiedz, stworzył w Rosji najwieksza fabrykę samolotów, , Mmrian Kowalski prof. uniwersytetu w Kazaniu , dyrektor obserwatorium - badał gwiazdy

  Konstanty Ciolkowski - twórca pierwszej rakiety kosmicznej

  A takze : Turgieniew- herbu Bończa, Rimski Korsakow- herbu Korsak, Bułhakow - herbu Ślepowron

  D.Szostakowicz - II Walc- założył w Petersburgu polska szkołe muzyczn ą dla mlodych polskich kompozytorów.

  Polacy ( zesłańcy) zagospodarowali Syberie; założyli pierwsza księgarnię, młyny, fabrykę mydła, hotele, apteki, hutę szkła…

  Maciej Suliewicz, trzykrotny premier Republiki Krymskiej- oboje rodzicow byli Polakami

  Wielu Polakow było rosyjskim generalami. Bronili tez Moskwy przez Napoleonem.
  I wielu, wielu innych…

  • Wspólna historia#Tiamat

   Nie mamy żadnej wspólnej historii z Rosją ,
   mamy jedynie 45 letni epizod z ZSRR
   Nie mieści się w głowie by ludzi skazanych
   przez rosyjskie władze okupcyjne wciągać
   do jakiegoś scenariusza o rzekomej wspólnej historii ,
   czy ci skazani nie zrobili by większych karier
   w sytuacji gdyby byli w pełni wolni ?
   Z tego ,że caryca była Polką zupełnie nic wynika
   bo nie narodowość decyduje o skuteczności
   panowania jakiejś dynastii , w Szwecji do dzisiaj
   panuje król z dynastii Bernadotte , której geneza
   sięga do napoleońskiego marszałka i jakoś żadna strona
   t zn Francja i Szwecja nie mówią o wspólnej historii
   Piszesz ,że my nie szanujemy Rosji ale czy Rosja
   szanuje nas ? bo PRL i udawane czułości
   pierwszych sekretarzy mamy na szczęście
   już za sobą i oby taka hipokryzja już nigdy
   między nami nie miała miejsca .

   • Wspólna historia#Tiamat#puuuq

    Krlestwo Polskie po Kongresie Wiedeńskim, bylo jednym najlepszy mutacji Polski w historii. Nie to co II RyPy czy III RyPy

   • Wspólna historia#Tiamat#puuuq

    //Nie mamy żadnej wspólnej historii z Rosją , //

    Jak to nie mamy jak mamy?

    //której geneza sięga do napoleońskiego marszałka //

    Nie może być.Aż do samego napoleońskiego marszałka? aż wierzyć się nie chce.Wszak XIX wiek to czasowa otchłań.A chyba wiesz co się dzieje kiedy zbyt długo patrzysz w otchłań?

    Skoro coś "sięga czasów napoleońskich" jak nazwać List Iwana IV do Zygmunta Augusta z zaledwie połowy XVI wieku ?
    List o tym co zawsze.O polskiej nadgorliwości w obronie żydowskich interesów i o ruskim przeciwstawianiu się tym zapędom :
    ***"Do mojego państwa żaden Żyd wjechać nie może i żadnego tu nie chcemy ,a chcemy tego żeby Bóg dał mieszkańcom mego państwa pokój bez zgryzot.
    A TY bracie nasz o Żydach racz do nas nie pisać bo oni ruskich ludzi od chrześcijaństwa odwodzili ,trujące zioła na nasze ziemie przywozili i nikczemności liczne ludziom naszym robili " ***

    A pierwszy w historii wniosek Zygmunta II o antyrosyjskie sankcje? A Iwan Susanin? A dwa tysiące rosyjskich jeńców zimą 1812 zabitych w smoleńskich lasach przez polskich konwojentów (pamiętniki Carla von Clausewitza) ?
    Potem się mówi "nie mamy wspólnej historii"

    • Wspólna historia#Tiamat#puuuq#ikulalibal

     Informacja o szwedzkiej dynstii królewskiej
     odnosi się jedynie do faktu ,że nie ma znaczenia
     jej narodowość a nie od kiedy panuje
     Nie ma żadnego sensu przypominanie historycznych
     faktów , które wynikają jedynie z sąsiedztwa
     i nie dają żadnych przesłanek by je wykorzystywać
     do jakichś konstrucji o wspólnocie polsko- rosyjskiej
     jak już przypominasz przykre zdarzenia , to chyba Katyń
     też na to zasługuje

  • Wspólna historia#Tiamat

   Zgadza się. Księgi pamiątkowe carskich szkół wojskowych pełne są polskich nazwisk absolwentów.
   Pisali narodowość, wyznanie i skąd. Łatwiej tropić swoich.
   ----------
   Kiedyś dorwałem się do archiwum rosyjskich, litewskich i białoruskich. Szukałem swoich antenatów. Znalazłem od powstańców styczniowych, po generałów i profesorów. Trafił też sędzia i lekarz. A najlepsze było u prezydenta magistratu Wilna, jak mu syn na powstanie poleciał. Wtedy jeszcze ojcowie odpowiadali za grzechy synów, więc tata prezydenturę stracił. :)

 • puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii królewskiej odnosi się jedynie do faktu

  ,że nie ma znaczenia jej narodowość //

  Bo nie ma.Dla normalnych ludzi nie ma.
  To tylko Polacy swój pobyt na Kremlu chcieli wykorzystać do zniszczenia prawosławia,zamordowania Patriarchy Hioba,kradzież najcenniejszej w tamtej epoce biblioteki, i rozgrabienie skarbca z bezcennymi unikalnymi relikwiami często o antycznej przeszłości,z których szabrowano złoto,srebro,drogocenne kamienie. Rosjanie słusznie zrozumieli że to idzie o zwyczajne zabory a nie osadzenie Polaka na moskiewskim tronie.

  //to chyba Katyń
  też na to zasługuje//

  Nie,nie zasługuje
  Na przypomnienie zasługuje tylko to o czym na co dzień się zapomina lub zgoła w ogóle nie wie.Katyń zaś zupełnie nie mieści się w tej kategorii.

  • puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii królewskiej odnosi się jedynie do faktu#ikulalibal

   // Nie,nie zasługuje //
   Przynajmniej jesteś szczery , tylko co ty tu robisz ?
   bo ten portal ma być "forum Polaków " , a dla każdego
   Polaka Katyń jest cmentarzem tysięcy ofiar kacapskich
   barbarzyńców , których w PRL chciano koniecznie wymazać
   z historii , 45 lat milczenia a ty tu wciskasz kit ,że Katyń
   nie mieści się w katogorii zdarzeń , o których należy przypominać
   To już jesteście na tyle bezczelni ( kacapska agentura )
   by nawet nie udawać Polaków ?
   Respekt , zwierzchnicy są chyba wyjątkowo
   zadowoleni z twojej skuteczności ,
   trzeba uczciwie przyznać ,że odwalasz kawał dobrej roboty
   bo w dość krótkim okresie zdołałeś pozyskać
   sympatię najbardziej naiwnych

   • puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii królewskiej odnosi się jedynie do faktu#ikulalibal#puuuq

    Czy wielce uczony, znawca polskiej historii puuuq , może nam zacytować o czym rozmawiał Tadeusz Kościuszko z carem Aleksandrem I?? I kto nam wybudował Uniwersytet Warszawski i kto zalozyl pierwsza kanalizacje miejska w naszej stolicy???
    Bardzo prosze o odpowiedz. Jest wiele informacji

    • puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii królewskiej odnosi się jedynie do faktu#ikulalibal#puuuq#Tiamat

     // Jest wiele informacji //
     Najlepsze jest to ,że tu nie trzeba żadnych informacji
     bo jest zupełnie oczywiste ,że każdy okupant
     ( Od Rzymu do ZSRR i 3 Rzeszy ) stara się by
     zajęte i administrowane przez siebie obszary
     nie tylko utrzymać w jak najlepszym stanie
     ale też z własnej inicjatywy uzupełniać je
     swoimi projektami bo tak robi każdy dobry
     gospodarz , w końcu chodzi o to by zniewolony
     naród na tyle polubił okupanta by zapomnieć
     o okupacji
     Kościuszko był zbyt znanym i popularnym
     w całej Europie człowiekiem by go zlikwidować
     dlatego łaska cara Pawła I była tu jedynie i
     politycznym zabiegiem bo co do kontaktu
     z carem Aleksandrem , to skoro już tak zachęcasz do
     sięgania po konkretne informacje , to podam tu
     1 zdanie z listu Kościuszki do Czartoryskiego
     po jego rozmowach z Aleksandrem na kongresie wiedeńskim
     //..... Rosjanie traktować nas będą jak podległych sobie, gdyż tak szczupła garstka populacji nigdy nie zdoła obronić się intrydze, przewadze i przemocy Rosjan. ...//
     czyli chodziło o to ,że Kościuszko liczył ,że
     obszar Królestwa Polskiego będzie większy
     od obszaru utraconego Księstwa Warszawskiego
     przynajmniej o jakąś część zaboru rosyjskiego ,
     na co car się nie zgodził bo przecież duża cześć
     Księstwa Warszawskiego została przyznana Prusom

   • puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii królewskiej odnosi się jedynie do faktu#ikulalibal#puuuq

    Patrzcie go !
    Daruj sobie Katyń bo ja się tego słowa nie boję.Myślałeś że skoro tylko wyskoczysz z Katyniem niczym ekshibicjonista zza rogu z rozchylonymi połami płaszcza to ja się wielce przerażę i z piskiem ucieknę ?
    Nic z tego.Nie licz na to.Ja się nie boję psychologicznych gum do żucia.

    Tylko wycieczki osobiste sobie daruj bo będzie niesympatycznie.Ja to potrafię.

    • puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii królewskiej odnosi się jedynie do faktu#ikulalibal#puuuq#ikulalibal

     //ja się tego słowa nie boję.//
     A co tu mają do rzeczy twoje lęki czy odwaga ?
     Przypominasz tu o jakichś ciemnych stronach Polaków
     sprzed setek lat , tylko po to by zdjąć uwagę od
     draństw Rosji i to wyjątkowo barbarzyńskich i niedawnych
     bo zabicie strzałem w potylicę tysięcy oficerów
     czyli polskiej inteligencji nie jest jakimś tam incydentem
     o którym najlepiej zapomnieć bo tak należy traktować
     uwagę o katagoriach ważności historycznych wydarzeń ,
     akurat to ,że jesteś zdolny do stwarzania
     "niesympatycznej atmosfery " nikogo o racjonalnym
     i obiektywnym widzeniu twojej aktywności nie zaskakuje

 • puuuq //Kościuszko był zbyt znanym i popularnym w całej Europie człowiekiem by go zlikwidować

  dlatego łaska cara Pawła I była tu jedynie i politycznym zabiegiem //

  Do dziś większość Europejczyków nie ma pojęcia kto to jest Kościuszko a cóż dopiero u schyłku XVIII wieku.
  Nieuk jesteś zwykły i tyle.

  Przyczyną carskiej łaskawości względem Kościuszki był fakt że Imperium Rosyjskie wspierało narodowowyzwoleńcze dążenia Amerykanów do tego stopnia że tylko Rosji USA zawdzięczają swą niepodległość.
  Jak wiadomo 1 września 1775 r. angielski król Jerzy III wysłał osobistą wiadomość do rosyjskiej cesarzowej Katarzyny II, w której poprosił o wysłanie floty i sił ekspedycyjnych do stłumienia powstania. Jednak cesarzowa odmówiła. Bunt nie został stłumiony w zarodku. Gdyby wszystko potoczyło się inaczej, małe miasteczko Waszyngton można by nazwać Jekaterynosławiem lub Jekaterynburgiem – na cześć desantu Suworowa, który zadał decydującą klęskę rewolucyjnemu generałowi Waszyngtonowi.

  Tak więc pobłażliwość dla Kościuszki wyrażała tylko tendencję do tego że Polacy stali się zaledwie pionkami w grze mocarstw.

  • puuuq //Kościuszko był zbyt znanym i popularnym w całej Europie człowiekiem by go zlikwidować#ikulalibal

   1//Nieuk jesteś zwykły i tyle.//
   2//a cóż dopiero u schyłku XVIII wieku.//
   No to masz tu mendo kilka zdań o tej anonimowości naczelnika
   //Powrót Kościuszki do Europy był dla zaborczych dworów czytelnym sygnałem, że Francuzów mogą wesprzeć Polacy szykujący kolejne powstanie. Podobny pomysł miała Katarzyna II: kiedy jesienią 1795 roku zaostrzyły się stosunki z Berlinem, sugerowała możliwość uwolnienia „nędznej bestii”, jak nazwała Kościuszkę, i pchnięcia Polaków przeciw Prusom.//

   • puuuq //Kościuszko był zbyt znanym i popularnym w całej Europie człowiekiem by go zlikwidować#ikulalibal#puuuq

    Ja mówię o udokumentowanych i powszechnie znanych faktach historycznych .
    Ty zaś cytujesz fragmenty tego jak polscy historycy oceniają pozycje Kościuszki.
    Jak wiadomo "polscy historycy" pod względem rzetelności mogą stawać w szranki wyłącznie z "historykami żydowskimi" .Nie wiadomo której z tych dwu kategorii konfabulacja bardziej myli się z historią.

    • puuuq //Kościuszko był zbyt znanym i popularnym w całej Europie człowiekiem by go zlikwidować#ikulalibal#puuuq#ikulalibal

     Zapomniałeś dodać ,że jedynymi rzetelnymi historykami są historycy rosyjscy :)))
     nie mam zamiaru na ciebie tracić cennego czasu

 • puuuq //Przypominasz tu o jakichś ciemnych stronach Polaków sprzed setek lat

  , tylko po to by zdjąć uwagę od draństw Rosji //

  Chcesz się ze mną spierać posiadając pamięć rybki welonki?
  Tak więc przypominam że dyskusję zapoczątkowało twoje stwierdzenie że między Polską a Rosją nie ma żadnej wspólnej historii.
  Przypominanie pewnych chronologicznie zestawionych elementów wspólnej historii miało na celu uświadomienie ci że twoja opinia to tylko opinia historycznego analfabety.Tylko tyle.

  Przeszkadza ci fakt że "sprzed setek lat" ? Ja znam ich na tyle dużo że tylko "brać wybierać"
  Wolisz "młodsze" ? Bardzo proszę-masz z XX wieku:
  1) wymordowanie około 60.000 (istnieją szacunki że 250.000) rosyjskich jeńców I wojny światowej i wojny 1920.
  2) .działalność polskiej terrorystyczno-dywersyjnej organizacji "Prometeusz" na terytorium ZSRR.

 • Tiamat wtorek, 20 września 2022, 03:29:21 puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii kró

  Tiamat jak zwykle sieje pedagogikę wstydu i omija niewygodne fakty.

  " I kto nam wybudował Uniwersytet Warszawski (...)"

  A kto zamknął Szkołę Główną Warszawską w 1869 roku?

  Czyż nie wspaniały ruski car?

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_G%C5%82%C3%B3wna_Warszawska

  "(...) i kto zalozyl pierwsza kanalizacje miejska w naszej stolicy???"

  W Warszawie nie było kasy na kanalizację bo kasa szła na budowę Cytadeli Warszawskiej.

  Ot, taki kaprys wspaniałego ruskiego cara.

  "Całkowity koszt budowy [Cytadeli Warszawskiej-dop. mój] wyniósł 11 milionów rubli, czyli 8,5 tony czystego złota (128 milionów euro), pożyczonych BEZZWROTNIE z kasy miejskiej Warszawy i Banku Polskiego. Ten drenaż pogorszył sytuację ekonomiczną Kongresówki i był jeszcze jedną karą za powstanie."

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Cytadela_Warszawska7

  A po 1879 r. Warszawa nie mogła się rozwijać bo ruski car wymyślił sobie zbudować Twierdzę Warszawa.

  Ot, kolejny kaprys dobrego ruskiego cara.

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Warszawa

  "Ze względu na oszczędności twierdza zamknęła rozwijające się miasto na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, co zahamowało terytorialny rozwój Warszawy na kilkadziesiąt lat. ".

  • Tiamat wtorek, 20 września 2022, 03:29:21 puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii kró#kowalskijan584

   Rosyjski car zniósł pańszczyznę, do czego nigdy nie była zdolna ani polska władza, ani polska elita. Pańszczyzna to największe piętno i rana na polskim narodzie, która nie zagoiła się do dnia dzisiejszego. Co więcej, car nadał polskim chłopom lepsze prawa niż swoim własnym w Rosji.

   Chłopi to rdzeń i korzeń narodu polskiego, z tej warstwy społecznej wywodzi się ok. 80% współcześnie żyjących Polaków. Uwłaszczenie polskich chłopów przez rosyjskiego cara w ogóle umożliwiło powstanie narodu polskiego w obecnej formie. Bez tego trudno byłoby mówić o narodzie polskim.

   Polskie elity, gdyby mogły, nigdy by nie zniosły pańszczyzny. Świadczy o tym obecnie uchwalane prawo, ale także prawo uchwalane w XX-leciu międzywojennym. Prawo w Polsce od zawsze stoi po stronie elit, przeciw narodowej masie. To jest echo czasów pańszczyzny, niestety wciąż żywe echo... Polska elita jest antynarodowa, jest kosmopolityczna, za to niezawodnie sprawdza się w krzewieniu niewolnictwa w przeróżnych formach. Stąd samowładztwo prezydentów miast, którzy "na swojej zagrodzie są równi wojewodzie", koślawe sądownictwo, które zawsze stoi po stronie elit i władzy , bezwzględni przedsiębiorcy dorabiający się wielkich pieniędzy na bezkarnym wyzysku pracowników, ale też bezczelna hierarchia kościelna, która za przyzwoleniem państwa doi swoich "podopiecznych" z ostatniego grosza, o udzielnych władcach różnorakich spółdzielni - ich prezesach - nawet nie wspominając itd. itp. To są przykłady niesprawiedliwego i źle zorganizowanego państwa, które można mnożyć w nieskończoność. To jest wciąż żywe echo czasów pańszczyźnianych, bo w Polsce najlepiej od zawsze udawało się i wciąż udaje niewolnictwo w przeróżnych formach i przejawach...

  • Tiamat wtorek, 20 września 2022, 03:29:21 puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii kró#kowalskijan584

   Poczytaj najnowsze opracowania historyczne wydawane w Polsce już od 2015 roku!!!!!!!!
   Poczytaj Bibloiteke Stańczyka z zaboru austriackiego (Krakow)
   Bo cale wydawnictwo Ossolineum żeście dranie i łobuzy sprzedali, żeby Polacy nie znali historii!!
   I posłuchaliście prezydenta Izraela, ze nie należy uczyć historii

   Szymon Peres o koniecznosci ograniczenia nauki historii... - Wykop.pl
   https://www.wykop.pl/link/4814821/szymon-peres-o-koniecznosci-ograniczenia-nauki-historii/

  • Tiamat wtorek, 20 września 2022, 03:29:21 puuuq //Informacja o szwedzkiej dynstii kró#kowalskijan584

   //A kto zamknął Szkołę Główną Warszawską w 1869 roku?
   Czyż nie wspaniały ruski car? //

   Nie "wspaniały" a słaby nadmiernym humanizmem co stanowiło i stanowi nieodmienna słabość moskiewskich rządów.
   Zamknięcie Szkoły było retorsją wywołaną powstaniem styczniowym.Dodajmy niedopuszczalnie słabą retorsją.Powstanie 1863 roku było od początku do końca inspirowane i wywołane przez europejską masonerię wszyscy jej uczestnicy dla dobra całej Europy powinni być zlikwidowani aby rewolucyjna zaraza nie roznosiła się tak po terytorium Rosji jak i Europy Zachodniej.Pozwolić im żyć czy to na emigracji czy w zsyłce było śmiertelnym błędem.Dosłownie śmiertelnym.
   Większość aktywistów Komuny Paryskiej rewolucyjne szlify zdobywali w 1863 roku.Wszystkie rodzące się ruchy socjalistyczne,anarchistyczne, internacjonalne i wszelkie inne męty,korzeniami sięgały do roku 1863roku.

 • rumpelsiltskin wtorek, 20 września 2022, 15:13:56 Tiamat wtorek, 20 września 2022,

  "Rosyjski car zniósł pańszczyznę (...)"
  ...jako ostatni w Europie.

  Kiedyś już to pisałem ale powtórzę:
  jak I RP miała znieść pańszczyznę skoro przestała istnieć w 1795 r. a pańszczyznę zaczęto znosić w XIX wieku? Prusy zniosły  ją dopiero w latach 1811-50, Austria w 1848 r. a Rosja w 1861-63?

  " można mnożyć w nieskończoność. To jest wciąż żywe echo czasów pańszczyźnianych, bo w Polsce najlepiej od zawsze udawało się i wciąż udaje niewolnictwo w przeróżnych formach i przejawach..."

  Ale sobie pobiadoliłeś na Polskę :)

  Musisz jeszcze więcej biadolić zamiast działać to na pewno coś się w Polsce zmieni :)

  • rumpelsiltskin wtorek, 20 września 2022, 15:13:56 Tiamat wtorek, 20 września 2022,#kowalskijan584

   Rewolucja francuska miała miejsce w 1789 roku, od wtedy na Zachodzie kończyła się pańszczyzna, z wielkim przytupem. Zresztą, ta zachodnia pańszczyzna nigdy nie przybrała rozmiarów i okrucieństwa polskiej wersji...

   Echem polskiej pańszczyzny była także rzeź wołyńska. Ukraińcy nienawidzą Polaków, bo utożsamiają ich ze szlachtą (elitami), która na Ukrainie uprawiała dokładnie tę samą politykę w stosunku do niższych warstw społecznych, jak w samej Polsce. Proszę zainteresować się też świadectwami białoruskimi, jak wyglądała rzeczywistość terenów białoruskich, które znalazły się w granicach II rzeczypospolitej, a jak wyglądała rzeczywistość drugiej połowy Białorusi, która weszła w granice ZSRR? To, co wyprawiali wtedy Polacy z Białorusinami, to spuścizna czasów pańszczyźnianych w czystej formie. Polskie elity inaczej nie potrafią. One tylko wiedzą, jak terroryzować i łupić szaraczków, mają to w genach zapisane, podobnie jak chłopi nieufność i opór wobec władzy, zwłaszcza tzw. polskiej władzy paniczyków, dziedziców itp. szlachetnie urodzonych indywiduów,jednum słowem elit.

   Pańszczyzna wciąż się rzuca cieniem na naszą rzeczywistość. Dopóki nie uporamy się z tym, Polska zawsze będzie podzielona na pół, na dwa wrogie sobie narody, jak za czasów pańszczyzny, gdy dwa narody - szlachecki i chłopski - wiodły ze sobą jednostronny bój na śmierć i życie. Jednostronny, bo szlachta odgrywała w nim rolę kata, a chłopi rolę ofiary.

   Ruski car stworzył swoją decyzją nowoczesny naród polski, polska szlachta nigdy by na tak daleko idący krok nie zdecydowała się. Świadczą o tym czasy II RP, gdy de facto próbowano odtworzyć stosunki społeczne I RP, a więc cofała Polskę w rozwoju społecznym. Obecna III RP też wzdycha i odwołuje się nader często do czasów II RP i I RP, a były to czasy, gdzie 80% narodu polskiego było upodlone.

   Mit szlachecki to mit najazdu, gdzie wspaniali Sarmaci przybyli na tereny zamieszkałe przez Słowian, skolonizowali ich, a potem uczynili swoimi sługami na wieki wieków... W tym micie nie ma pojęcia wspólnego państwa Sarmatów i Słowian. Role w nim są ściśle określone i, zgodnie z tradycją najeźdźców, wciąż żywe.

   • rumpelsiltskin wtorek, 20 września 2022, 15:13:56 Tiamat wtorek, 20 września 2022,#kowalskijan584#rumpelsiltskin

    Bardzo wiele gorzkich słów prawdy jest w Twoich wypowiedziach i faktycznie zgodnych z prawdą historyczną. Nie ma znaczenia czy w sąsiednich krajach los chłopstwa był leżejszy czy cięższy, bo jak ktoś wyróżnia jakąś "cywilizację polską" to właśnie kwestia pańszczyzny oraz samowoli "elit" jest świetnym papierkiem lakmusowym.
    Dodać należy, że "genialnym" wprost wynalazkiem polskiej szlachy było uczynienie z żydów swoich ekonomów, którzy zarządzali majątkami szlacheckimi "tak sprawnie", że często je przejmowali. Nigdzie w Europie żadna tamtejsza szlachta na taki "genialny" pomysł nie wpadła.
    No, ale skoro można było Statutami Kaliskimi nadać przywileje jakimś przybłędom to nie ma co się dziwić, że dzisiejsze "polskie elity" uprzywilejowują "uchodżców" z banderlandu kosztem własnych Obywateli. Jakież to "wspaniałe" połączenie dawnej tradycji szlacheckiej z dzisiejszą odnmianą "polskiej cywilizacji" oraz "czerwonej komuszej szlachty koszernego pochodzenia".
    Co do przyczyn Rzezi Wołyńskiej to kwestia traktowania chłopstwa polskiego i ukraińskiego przez "polskich panów" miała niewątpliwie wielki w tym udział. Jednak jak zwykle w takich przypadkach bywa ucierpieli w zdecydowanej większości najmniej lub zupełnie niewinni, bo akurat byli banderowcom "pod ręką".
    Prawdę mówiąc to osobiście wątpię czy kiedykolwiek Polacy z tego przekleństwa własnej historii się wyzwolą ...
    KST

  • rumpelsiltskin wtorek, 20 września 2022, 15:13:56 Tiamat wtorek, 20 września 2022,#kowalskijan584

   //jak I RP miała znieść pańszczyznę skoro przestała istnieć w 1795 r. //

   Wystarczyłoby żeby z pańszczyzny zrezygnowali właściciele ziemscy bo to oni a nie skarb państwa byli beneficjentami pańszczyzny.Zaś jak świat światem właściciel ma niezbywalne prawo zrzec się praw własności.
   Przypominam narodową epopeję "Pan Tadeusz" /sami wolni uczyńmy i włościan wolnymi .../
   Mam wyjaśnić o co apelował do szlachty Tadeusz Soplica ?
   Rzeczywistość pokazała że apelował na próżno bo gdy idzie o dobro własne nikt nie jest zwolennikiem wolności,równości i braterstwa.

   Pacyfikujący "dekabrystów" szef policji generał Aleksander von Benckendorff kiedy już wyłapał wszystkie buntownicze szczury zwrócił się do nich z oświadczeniem że każdy z aresztowanych kto w ramach swojego majątku oswobodził swoich chłopów natychmiast zostanie zwolniony z więzienia i ujdzie kary.
   Nikt się nie zgłosił ponieważ żaden z dekabrystów którzy "wolność od pańszczyzny" wypisywali na sztandary i rewolucyjne deklaracje,nie uwolnił swoich własnych chłopów.
   Natomiast urzędnik wiernie służący Imperium Rosyjskiemu,generał Aleksander von Benckendorff kiedy tylko po Francuskiej Rewolucji zapalił się do idei wolności chłopów natychmiast w swoich majątkach uwolnił wszystkich swoich włościan i dodatkowo zapłacił za nich podatki za 6 lat z góry.
   Kiedy dekabryska swołocz podniosła bunt on-główny policjant Imperium już od dawna nie był "właścicielem pańszczyźnianym"

 • rumpelsiltskin wtorek, 20 września 2022, 18:40:53 rumpelsiltskin wtorek, 20 września

  "Rewolucja francuska miała miejsce w 1789 roku, od wtedy na Zachodzie kończyła się pańszczyzna, z wielkim przytupem. Zresztą, ta zachodnia pańszczyzna nigdy nie przybrała rozmiarów i okrucieństwa polskiej wersji...
  "

  Napisałem ci, że pańszczyznę w naszej części Europy (Prusy, Rosja, Austria) zaczęto znosić po upadku I RP a ty wyskakujesz, że na Zachodzie zniknęła wcześniej.

  Ok, tak było, masz rację.

  Za to niewolnictwo na Zachodzie trwało dłużej bo ok. 1833 do ok. 1865 roku.
  Nie mówiąc, że zachodnie niewolnictwo nigdy się tak naprawdę nie skończyło a jedynie przedzierzgnęło w nową formę.

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zniesienie_niewolnictwa

  "Pańszczyzna wciąż się rzuca cieniem na naszą rzeczywistość. "

  A jak zamierzasz rozwiązać problem mentalności pańszczyźnianej?

  Pewnie nie masz żadnego pomysłu bo jesteś zajęty lamentowaniem nad stanem Polski i Polaków :)

  • rumpelsiltskin wtorek, 20 września 2022, 18:40:53 rumpelsiltskin wtorek, 20 września#kowalskijan584

   "A jak zamierzasz rozwiązać problem mentalności pańszczyźnianej?"

   Żeby z tym skończyć, trzeba najpierw skończyć z zawoalowaną pańszczyzną, w której wciąż żyjemy. Kończyć z mentalnością pańszczyźnianą, gdy pańszczyzna trwa w najlepsze, jest syzyfową pracą, marnowaniem czasu i energii.
   Należy przebudować państwo (władzę ustawodawczą, wykonawczą, sądownictwo, stosunki gospodarcze) w ten sposób, żeby stosunki społeczne w końcu wróciły do normy, gdzie nie ma miejsca dla udzielnych "władców" i ich "niewolników", gdzie poszczególne grupy społeczeństwa mają na siebie wpływ i wzajemnie na siebie oddziałują (wyrównane szanse). Dopóki grupy społeczeństwa o słabszej pozycji nie będą upodmiotowione, a traktowane przedmiotowo, mentalność pańszczyźniana nigdy nie zniknie.

   Czyli trzeba zbudować państwo polskie od nowa. Mam nawet pewne koncepcje i założenia dotyczące tego zagadnienia, ale to temat na oddzielną dyskusję, całkiem obszerną.

   A co do pańszczyzny dawniej, jak już pisałem, pańszczyzna w wydaniu polskim jest nie do porównania z pańszczyzną na Zachodzie. To samo pojęcie - pańszczyzna - jednak u nas i na Zachodzie oznaczało co innego. Punktem odniesienia może tu być niewolnicza praca Murzynów na plantacjach w Ameryce. Jak się okazuje, los polskiego chłopa był gorszy od losu Murzyna, ale status tegoż samego Murzyna był zdecydowanie gorszy niż status chłopa pańszczyźnianego na Zachodzie.

   Tak tę sytuację opisywał szlachcic polski o nazwisku Węgierski, któremu było dane przyjrzeć się bliżej plantacjom w Ameryce, na których pracowali czarni niewolnicy. Napisał o tym w liście do swojej lubej (na podstawie "Ludowej historii Polski Leszczyńskiego):

   "Murzyn jest zawsze pewny, że ma chleb, aby żył, i płótno, aby się ubrał. (...) Urzędnicy podatkowi nie przychodzą zabierać jego sprzętów ani pługa, istnienie jego dzieci jest równie zapewnione, jak jego samego. Ma on pewność, że jeżeli ich los nie będzie lepszym, to nie będzie gorszym od losu ich ojca. Nie ma [polskiego] chłopa, który by pracował mniej od murzyna, a są z pewnością tacy, którzy umierają z głodu lub się oddają najstraszniejszej rozpaczy, widząc swoje mienie porwane przez urzędników podatkowych albo swoje domy zniszczone przez jakąś naturalną plagę. Czy oni są wolniejszymi niż murzyni? Ci ostatni zależą od jednego pana, tamci [polscy chłopi] są igraszką tysięcy tyranów".

 • Tacy patrioci to gorsi od wroga

  @rumpelsiltskin wtorek, 20 września 2022, 18:40:53

  @KST wtorek, 20 września 2022, 20:25:48

  @ikulalibal wtorek, 20 września 2022, 20:28:26

  Razem napisaliście prawie 700 słów o niczym.

  Nie nudzi się wam pisać w kółko jedno i to samo jacy to Polacy są źli i głupi?

  A jakie macie pomysły aby rozwiązać problem mentalności pańszczyźnianej?

  Nie macie. Umiecie tylko narzekać :)

  • Tacy patrioci to gorsi od wroga#kowalskijan584

   Rozumiem, że już sam ten problem rozwiązałeś, ale nikomu nie powiesz...
   KST

  • Tacy patrioci to gorsi od wroga#kowalskijan584

   Zacząć można od sądownictwa - należy wprowadzić, jak to od dawna jest w USA, a od niedawna także w Rosji, ławy przysięgłych złożone z szeregowych obywateli do rozstrzygania spraw sądowych. To na początek wystarczy.

 • KST wtorek, 20 września 2022, 21:40:30 Tacy patrioci to gorsi od wroga#kowalskijan584

  "Rozumiem, że już sam ten problem rozwiązałeś, ale nikomu nie powiesz..."

  Nie rozwiązałem całkowicie ale coś tam już pomalutku robię.

  Uważam, że trzeba

  -tępić defetystów tj. Polaków, którzy widzą w Polakach tylko złe strony i sieją filozofię "tu się nigdy nic nie zmieni" (czyli skupić się na szukaniu rozwiązań)

  -podkreślać jasne strony historii Polski i Polaków

  Inne pomysły:

  -wprowadzić ławę przysięgłych (propozycja rumpelsiltskin-a)

  Dorzucisz swoją cegiełkę czy nadal całą swoją energię będziesz przeznaczał na sianie defetyzmu zamiast na szukanie rozwiązań?